społeczenstwo zawsze włączone

PDF  Drukuj  Email

Telekomunikacja to chyba najbardziej dynamicznie rozwijająca się branża technologii i usług we współczesnym świecie. Z roku na rok koszty spadają, a dostępność powiększa się w bardzo szybkim tempie. Z internetu (a zatem i informacji) korzystać można praktycznie w dowolnym miejscu i czasie – przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

Konsekwencją tego rozwoju technologicznego jest zmiana charakteru relacji społecznych. Choć to trend widoczny przede wszystkim w dużych miastach i krajach rozwiniętych, będzie się z czasem rozpowszechniał. Członkowie społeczeństwa „zawsze włączonego”  nie rozstają się z narzędziami, dzięki którym pozostawać mogą w kontakcie z informacyjnym i społecznym otoczeniem. Mogą w ten sposób na bieżąco śledzić interesujące ich wydarzenia, znajdować ciekawe miejsca i potrzebne usługi, pozostawać w kontakcie z bliskimi i znajomymi.

Forma kontaktu, jaką zapewniają nowe technologie rodzi jednak obawę o spłycenie interakcji, pomimo (lub przez) zwiększenia ich częstotliwości. Intensywne wykorzystywanie na przykład telefonów czy serwisów społecznościowych to kwestia zaledwie ostatnich kilku lat – trudno dziś powiedzieć, jakie będzie miało długofalowe skutki.

 

Konsekwencje:

• Technologia ułatwia kontakty towarzyskie i zawodowe, co pozwala na spontaniczność i często usprawnia rozwiązywanie pilnych problemów. Przekłada się także na działalność organizacji pozarządowych – obniża koszty, wspomaga pracę zespołową, stwarza nowe możliwości nagłaśniania inicjatyw.

• Z drugiej strony trudniej ludziom wydzielić czas wolny, zwiększa się nacisk na dyspozycyjność. Pozostawanie w ciągłym kontakcie rodzi pytania o granice prywatności i równowagę pomiędzy życiem zawodowym a osobistym. Nowe media mogą być też źródłem uzależnienia, co staje się istotnym problemem wśród ludzi młodych.