przemiany modelu lidera

PDF  Drukuj  Email

Przewodzenie środowisku lub społeczności stało się bardziej skomplikowane. Wraz z rozwojem internetu i nowych mediów pojawiły się otwarte kanały wyrażania krytyki, dostępne dla wielu osób i pozwalające dotrzeć do wielu odbiorców. Dzięki nowym możliwościom komunikacji i organizowania się łatwiej ujawniają się nowi liderzy, o różnym „zapleczu” czy „kapitale” doświadczenia, kontaktów; o różnych wizjach, działający w różnych obszarach.

Potencjalnie pojawiać się mogą napięcia pomiędzy osobami zajmującymi stanowiska obieralne, jak np. władze samorządowe, które mają demokratyczny mandat, a osobami „z dołu”, które bardziej subiektywnie czują, że reprezentują określone społeczności – to wszelkiej maści aktywiści: artyści, społecznicy czy członkowie organizacji pozarządowych.

 

Konsekwencje:

• Organizacje działające na danym obszarze od dłuższego czasu mogą być zaskoczone nagłym pojawieniem się „konkurentów”. Z drugiej strony organizacje pozarządowe są niekiedy traktowane jako „konkurencja” przez lokalne władze i administrację.

• Gdy rośnie ilość liderów, rośnie ryzyko konfliktu – tym ważniejsze staje się wytworzenie mechanizmów kooperacji i uzgadniania stanowisk. Jednocześnie coraz istotniejsza będzie wiarygodność poszczególnych liderów, odpowiedzialność i rozliczanie z działań.