Foresight Obywatelski - Najnowsze treści

przestrzeń publiczna

PDF  Drukuj  Email

Ważnym wymiarem środowiska, w jakim funkcjonujemy, jest materialna przestrzeń otoczenia. W wielu miejscowościach jej stan pozostawia sporo do życzenia – zagospodarowywana i zabudowywana bez kompleksowego planu, staje się domeną improwizacji i doraźnych rozwiązań.

prywatność w internecie

PDF  Drukuj  Email

Bardzo wyraźną konsekwencją powstania nowej przestrzeni komunikacji, jaką jest internet, jest przesuwanie się granic prywatności – o ile w „realu” poszukujemy często anonimowości i dbamy o własną prywatność, to w sieci często nie kontrolujemy, kto i w jakim stopniu ma dostęp do informacji o nas. Wiele popularnych aplikacji i narzędzi, nie pozwala w wystarczająco prosty i czytelny sposób określać ustawień dostępu do treści i zarządzać w ten sposób własną prywatnością w internecie.

 

wpływ nowych mediów na relacje społeczne

PDF  Drukuj  Email

Internet przedefiniował wiele aspektów indywidualnego i społecznego życia ludzi. Jest źródłem informacji, platformą komunikacji, przestrzenią ekspresji. Ma istotną funkcję otwierania dostępu do wiedzy, pozwala praktycznie bez ograniczeń wyrażać opinie i poglądy, stanowi potężne narzędzie mobilizacji społecznej. Z drugiej strony przenoszenie coraz to kolejnych aspektów codzienności do sfery wirtualnej rodzi obawy przed postępującą anomią – zapośredniczone komputerowo kontakty wydają się płytsze od realnych.

świadomość ekologiczna

PDF  Drukuj  Email

Choć świadomość problematyki związanej ze środowiskiem w polskim społeczeństwie rośnie, ma ona charakter abstrakcyjny i uogólniony – ludzie zachowują się inaczej, gdy mowa o lasach na innym kontynencie, a inaczej, gdy o spalarni odpadów w pobliżu ich domu.

 

zmiana rozumienia dobrostanu

PDF  Drukuj  Email

Rośnie potrzeba osiągnięcia równowagi pomiędzy pracą a czasem wolnym i życiem osobistym. Na znaczeniu zyskują wartości postmaterialne - istotniejsze staje się spędzanie czasu z przyjaciółmi, dbałość o własne zdrowie (na przykład poprzez sport) czy rozwój w obszarach pozazawodowych.

starzenie się społeczeństwa

PDF  Drukuj  Email

Społeczeństwa europejskie się starzeją - podobny trend widać także w Polsce. Obecnie demograficznie jesteśmy jeszcze krajem młodym, jednak tendencje, jakie od kilkunastu lat można zaobserwować, wskazują, że w dłuższej perspektywie ta sytuacja się zmieni. Oczekiwana długość życia, choć nadal pozostaje niższa niż w innych krajach Europy, ciągle wzrasta.

 

Strona 1 z 7

«pierwszapoprzednia1234567następnaostatnia»