Foresight Obywatelski - Najpopularniejsze treści

wpływ nowych mediów na relacje społeczne

PDF  Drukuj  Email

Internet przedefiniował wiele aspektów indywidualnego i społecznego życia ludzi. Jest źródłem informacji, platformą komunikacji, przestrzenią ekspresji. Ma istotną funkcję otwierania dostępu do wiedzy, pozwala praktycznie bez ograniczeń wyrażać opinie i poglądy, stanowi potężne narzędzie mobilizacji społecznej. Z drugiej strony przenoszenie coraz to kolejnych aspektów codzienności do sfery wirtualnej rodzi obawy przed postępującą anomią – zapośredniczone komputerowo kontakty wydają się płytsze od realnych.

prywatność w internecie

PDF  Drukuj  Email

Bardzo wyraźną konsekwencją powstania nowej przestrzeni komunikacji, jaką jest internet, jest przesuwanie się granic prywatności – o ile w „realu” poszukujemy często anonimowości i dbamy o własną prywatność, to w sieci często nie kontrolujemy, kto i w jakim stopniu ma dostęp do informacji o nas. Wiele popularnych aplikacji i narzędzi, nie pozwala w wystarczająco prosty i czytelny sposób określać ustawień dostępu do treści i zarządzać w ten sposób własną prywatnością w internecie.

 

profesjonalizacja organizacji pozarządowych

PDF  Drukuj  Email

Niektórzy profesjonalizację widzą jako przeciwieństwo „amatorszczyzny” – w takim ujęciu to zjawisko oceniane pozytywnie; organizacje działające profesjonalnie, czyli poważnie i fachowo, są bardziej sprawne, a podejmowane przez nie akcje mają większe szanse na sukces.

polaryzacja regionalna i lokalna

PDF  Drukuj  Email

O ile w skali globalnej Polska należy do krajów zamożnych, to w porównaniu z innymi państwami Europy jest relatywnie uboga. Nierówności w poziomie życia widoczne są także pomiędzy różnymi obszarami w Polsce (dane na ten temat można znaleźć m.in. na portalu mojapolis.pl).

 

łatwość wyrażania głosu i opinii

PDF  Drukuj  Email

Internet stał się w ostatnich latach przestrzenią, w której każdy może wyrazić swoje zdanie i podzielić się nim z innymi. Platformy blogerskie, fora internetowe i serwisy społecznościowe pozwalają w łatwy sposób tworzyć treści oraz je promować - docierać do dużej ilości odbiorców przy minimalnym koszcie i bez specjalistycznej wiedzy.

wykluczenie cyfrowe

PDF  Drukuj  Email

Wraz ze wzrostem tempa przenoszenia codziennej działalności ludzi w przestrzeń wirtualną rośnie dystans pomiędzy tymi, którzy mają środki i umiejętności, by używać nowych technologii, a tymi, którym ich brak. Dostęp do internetu stał się wyznacznikiem rozwoju uwzględnianym w praktycznie każdych badaniach. W Polsce posiada go ponad połowa gospodarstw domowych. Od 2005 roku wskaźnik ten wzrósł dwukrotnie, jednak nadal poziom dostępności do szerokopasmowych łącz jest znacząco niższy niż w krajach zachodnich. Choć cena nowoczesnych usług telekomunikacyjnych maleje, nadal są osoby, których na nie nie stać i miejsca, gdzie nie są one dostępne. 

 

Strona 1 z 7

«pierwszapoprzednia1234567następnaostatnia»