społeczeństwo

To czynniki działające w otoczeniu społecznym organizacji, zatem zagadnienia demograficzne, struktura wiekowa populacji, przemiany stylów życia, wzorów rodzinnych, kultury, religii, edukacji, itp.

Ludzie chętnie włączają się w przedsięwzięcia społeczne i polityczne o jednorazowym, akcyjnym charakterze. Powstaje ich coraz więcej, co prowadzi do „przebodźcowania” – w zalewie propozycji trudno podjąć wybór, co często skutkuje zaniechaniem lub płytkością i chwilowością zaangażowania.

Osobista autonomia i wolność wyboru stają się ważnymi wartościami i grają coraz większą rolę w życiu społecznym. Indywidualizacja jest szczególnie istotna w kontekście tożsamości. Żyjemy w świecie, w którym tożsamość nie jest zastana i przypisana na stałe, ale jest płynna, stanowi sferę ciągłej konstrukcji i przebudowy.

Nowe narzędzia komunikacji umożliwiają organizację rozmaitych działań w szybki i tani sposób. Łatwiej skrzyknąć spontaniczną akcję, zorganizować protest czy wypromować inicjatywę dzięki takim narzędziom, jak telefony komórkowe i komputery – poprzez smsy i internet.

Egalitarność medium, jakim jest internet sprawia, że każdy może wyrazić swoją opinię na dowolny temat. Łatwość publikacji treści przekłada się bezpośrednio na ich ilość – choć, niestety, niekoniecznie na jakość. Efektem jest zalew rozmaitych informacji, w którym często trudno się odnaleźć – stąd coraz ważniejsza staje się umiejętność dokonywania selekcji wartościowych źródeł.

W odpowiedzi na rosnące poczucie zagrożenia związane z terroryzmem na całym świecie rośnie poziom regulacji i kontroli życia publicznego. Wprowadzane są rozwiązania mające pomóc w identyfikacji potencjalnych zagrożeń – złożone systemy monitoringu przestrzeni publicznych, wszechobecne kamery, biometryczne dokumenty.

Tradycyjne ruchy społeczne, oparte o klasowe podziały, wydają się dziś tracić na znaczeniu. Związki zawodowe, w które się przekształciły, choć nadal obecne w rzeczywistości społecznej, tracą swą dawną nośność. Pozostają siłą, z którą należy się liczyć, co i rusz dobitnie pokazując swój wpływ na politykę, jednak w dużym stopniu straciły na dynamice.

Strona 1 z 4