technologie

Czynniki w tej sferze obejmują zjawiska związane z innowacjami technologicznymi i sposobem ich użytkowania. To wpływ technologii – narzędzi i rozwiązań - na różne obszary życia, na działania i relacje społeczne, a także bezpośrednio na organizacje.

Egalitarność medium, jakim jest internet sprawia, że każdy może wyrazić swoją opinię na dowolny temat. Łatwość publikacji treści przekłada się bezpośrednio na ich ilość – choć, niestety, niekoniecznie na jakość. Efektem jest zalew rozmaitych informacji, w którym często trudno się odnaleźć – stąd coraz ważniejsza staje się umiejętność dokonywania selekcji wartościowych źródeł.

Z rozwojem technologii informatycznych wiąże się większość przemian współczesnego społeczeństwa. Od lat 70. XX wieku rozwój i upowszechnienie komputerów osobistych , a od 90. - internetu - to chyba najistotniejszy czynnik kształtujący życie indywidualne i społeczne.

Bardzo wyraźną konsekwencją powstania nowej przestrzeni komunikacji, jaką jest internet, jest przesuwanie się granic prywatności – o ile w „realu” poszukujemy często anonimowości i dbamy o własną prywatność, to w sieci często nie kontrolujemy, kto i w jakim stopniu ma dostęp do informacji o nas. Wiele popularnych aplikacji i narzędzi, nie pozwala w wystarczająco prosty i czytelny sposób określać ustawień dostępu do treści i zarządzać w ten sposób własną prywatnością w internecie.

Nowe narzędzia komunikacji umożliwiają organizację rozmaitych działań w szybki i tani sposób. Łatwiej skrzyknąć spontaniczną akcję, zorganizować protest czy wypromować inicjatywę dzięki takim narzędziom, jak telefony komórkowe i komputery – poprzez smsy i internet.

Pokolenia, które wychowały się w otoczeniu technologii i mediów cyfrowych znacząco różnią się od pokoleń poprzednich. Ich reprezentantów nazywa się „digital natives”, w Polsce to przede wszystkim osoby urodzone po 1989 roku. Poprzez intensywne wykorzystanie nowych technologii wytworzyły nowe wzorce uczenia się, relacji międzyludzkich, a także współpracy.

Telekomunikacja to chyba najbardziej dynamicznie rozwijająca się branża technologii i usług we współczesnym świecie. Z roku na rok koszty spadają, a dostępność powiększa się w bardzo szybkim tempie. Z internetu (a zatem i informacji) korzystać można praktycznie w dowolnym miejscu i czasie – przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

Strona 1 z 2